Michal Dobšovič

Môj blog nielen o IT

Mgr. Michal Dobšovič

K IT sa dostal už v útlom veku, kedy sa zoznámil s HTML, neskôr s PHP v čase, keď sa ešte heslá do databáz ukladali v plaintext podobe 🙂 Na základnej škole mal možnosť zoznámiť sa so systémom Windows NT Server a táto technológia ho natoľko uchvátila, že sa tomu začal venovať a čoskoro bol z neho administrátor celej školskej siete. Keďže škola nemala webovú stránku (písal sa školský rok 2001/2002) rozhodol sa, že tento web spraví, čo sa mu aj podarilo a stránka bola na svete aj s vlastným CMS systémom.

V roku 2005 hľadal brigádu popri vysokoškolskom štúdiu na FIIT STU v Bratislave a náhodou narazil na možnosť robiť počítačové kurzy. Keďže aké-také skúsenosti mal už zo školy, kde viedol informatický krúžok, povedal si, že to skúsi. Pôvodne si myslel, že to bude fajn brigáda popri škole, ale osud zariadil, že ho lektorské povolanie tak chytilo za srdce, že školu opustil a začal sa naplno venovať lektoringu. Následne študoval dištančné štúdium priemyselnej informatiky na FEI STU, ale keďže to nebolo pre neho „to pravé orechové“, školu opäť nechal. Nakoniec svoj akademický zen našiel na Fakulte manažmentu na Univerzite Komenského, ktorú aj doštudoval 🙂 

V roku 2007 spolupracoval ako lektor so spoločnosťou Telegrafia, v tom istom roku si spravil potrebné certifikácie a stal sa z neho držiteľ titulu MCT – Microsoft Certified Trainer. V roku 2008 spolu s kolegom a priateľom Petrom Hechtom založili spoločnosť IT LEARNING SLOVAKIA, kde Michal dodnes pôsobí okrem iného aj ako lektor kurzov, pričom sa zameriava najmä na technológie Microsoft Windows Server, SQL Server a Exchange Server.

Michal okrem iného pôsobí aj ako konzultant pre rôzne firmy v oblasti správy serverov a bezpečnosti a spravuje viaceré serverové infraštruktúry pre malé firmy, ale medzi jeho klientov patria aj medzinárodné firmy s viac ako 10 000 zamestnancami, kde pomáha korporátnym administrátorom udržať najnovšie bezpečnostné štandardy a navrhovať inovácie.

  • Faculty of Informatics and Information Technologies STU in Bratislava (2005 - 2006)
  • Faculty of Electrical Engineering and Information Technology STU in Bratislava (2006 - 2008)
  • Faculty of Management of the Comenius University in Bratislava (2008 - 2013)